Palačinky a existenciální krize

2. května 2016 v 21:02 | Therese |  Mysl
V poslední době si připadám jako křižovatce. Jenže mám zavázané oči, život mě roztočil a já nemám ponětí, na kterou stranu jdu. Možná jsem nějak vnitřně čekala, že v tomhle věku budu mít alespoň v některých životních otázkách jasno, připadá mi ale, že teď toho vím ještě míň než v nějakých patnácti.
Studuju, to ano. Nic ovšem nevylučuje, že by mě nemohli vyrazit. A i kdybych dostudovala, fajn, budu způsobilá být zubařem. Ale kde? Kdy? Jak? Budu vůbec spokojená s tím, co budu dělat? Kde budu bydlet? S kým budu bydlet, jestli vůbec s někým? Budu mít někdy rodinu, nebo si budu muset vystačit s kočkami?
Vždycky mi bylo jasné, že tyhle otázky budu muset řešit, teď mi ale připadá, že jsou už nebezpečně blízko a já pořád nemám ani sebemenší tušení. Jistě, mám nějaké svoje ideje a sny, neodvažuju se ale nic dlouhodobě plánovat. Znáte to úsloví, že pokud chcete pobavit Boha, sdělte mu svoje plány?
Cítím se, jako bych pořád čekala na nějaký zásadní zlom, na nějaký pevný bod, který všechno vyřeší a budu se od něj moct odrazit, nic ale nepřichází. Děje se spousta věcí, ale zároveň vůbec nic a tak si to rázuju vpřed a nemám žádnou představu, co mě tam čeká.
Existuje nějaké krize...eh, mladšího věku? Možná o tom všem jen zbytečně moc přemýšlím.Pomineme-li moje existenciální krizi, mám se vlastně docela dobře, ačkoliv ve škole trochu přituhuje, protože zkouška z fyziologie se blíží a vědomosti stále odmítají skákat samy do hlavy, že...

Zase začínám pravidelněji běhat (ehm, ehm...), ale upřímně už teď se děsím léta, protože to zase půjde celé do kopru. V létě se mi prostě běhá špatně. Moc velký vedro. A nejsem si jistá, jestli mám na to, abych se někdy v šest ráno vykopala z postele jenom kvůli běhání. Ach, jak mi bude tohle chladnější, trošku deštivé počasí chybět... tak akorát na tenkou bundou, do které se dá bez problému dát mobil, klíče a kapesníky. Nějaká ta kapsička na sportovních kalhotách je totiž zřejmě přežitek. Kromě toho jsem ještě s jednou kamarádkou začala chodit na AFko. Chápete, někdo jako já, se nechal přemluvit k tomu, aby chodil do fitka. Nutno ale podotknout, že tohle je čistě jen kardio a posilování pouze s vahou vlastního těla. K těm nechutným opoceným strojům pořád trpím lehkou averzi. Když o tom, tak přemýšlím, i tohle vezme v létě za své, protože budu doma. No, asi se přeci jen budu muset ráno v létě někdy vyburcovat a vylézt z postele, abych úplně neshnila.


Opět přestávám mít dostatek času kvůli učení. Přiznejme si to, tenhle článek mám v rozepsaných od konce března a teď je... eh, no začátek května. Nějak to letí.

Což mi připomíná, že za dva týdny budu mít své třetí dvacáté narozeniny. Přesně tak. Můj mozek se zkrátka nějak zasekl na dvaceti, doteď nemám pocit, že by mi mělo být jednadvacet. Bavila jsem se o tom se spolubydlící a říkala, že měla stejný problém s osmnácti. Prý si to plně připustila, až když jí byl čtyřiadvacet, tak musím asi ještě chvíli počkat, než moje hlava zpracuje fakt, že už nejsem dítě. Zrovna o víkendu jsem měla takový další breakdown, když jsem si uvědomila, že za tři roky, což není tak dlouhá doba, mi bude dvacet pět a v tom věku měla máma mě. I tak prý byla jedna z nejstarších prvorodiček. Představa, že už jsem ve věku, kdy bych mohla mít dítě a nikdo na mě divně nezahlížel (no dobře, zahlížel, protože vypadám na třináct) je krajně děsivá. Vždyť nejsem schopná postarat se pořádně ani sama o sebe, natož pak o nějakého dalšího člověka. Zatím ale můžu být víc než klidná, pokud bych neměla tu obrovskou smůlu a nestala se novodobou Pannou Marií.
Říkala jsem, že tu moji existenciální krizi nebudu tak prožívat, že?

Tedy se aspoň pokochejte mým výtvorem z hodin protetiky. Moje první a patrně poslední fazetovaná korunka (je to strašný, pokud tomu někdo rozumíte, radši si zakryjte oči). Jsem ráda, že zubním laborantem nebudu. Ne, že bych snad litovala mé případné budoucí pacienty, se kterými se setkám jako lékař míň, ale přeci jen v tom nebude tolik sádry.


I přes to, že většinu svého volného času už zase věnuju učení (i teď tu mám otevřenou endokrinologii, tak pro lepší pocit, abych neměla takové výčitky svědomí, že po několika týdnech dopisuju tenhle článek), stíhám v rámci možností alespoň trochu kulturně žít. Byla jsem v Praze na Fantomu opery, dočetla jsem Prokleté krále (obzvlášť hezké vzpomínky mám spojené s dílem Francouzská vlčice, kdy jsem ten první opravdu teplý den někdy na konci března vyrazila k Labi na molo si číst), Děti vánice a Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou (ne, není to ta úplně nejvhodnější četba před spaním). A teď jsem otevřela Konec světa a Hard-boiled Wonderland. Hezky pěknou bichli, abych měla co dělat, kdybych se snad náhodou nudila. Shlédla jsem Jessicu Jones, Lucifera a teď mi zase začali dávat Penny Dreadful (vše doporučuju) a taky jsem párkrát stihla navštívit místní kavárnu, kde mají nepřekonatelný mrkvový dort. Tedy, kafe taky fajn, ale hlavně jde o ten dort, že ano...
A v jedné slabé chvilce jsem si udělala novou postavu v Mass Effectu. Moje podvědomí ty zkoušky evidentně udělat prostě nechce.


Abych tedy nekončila pesimisticky, podělím se s vámi ještě o jeden příjemný zážitek. Sice je už taky z března, ráda na něj ale vzpomínám. Pokud čekáte něco velkého, budete zklamaní. Jedná se totiž jen o jedno moc příjemné ráno.
Ze školy jsem přijela domů už ve čtvrtek a nikdo nebyl doma, protože zbytek rodiny byl v Alpách lyžovat a vraceli se až v pátek.
Ráno v pátek mě v půl sedmé vzbudil kocour, který spal přes noc u mě na křesle, a zrovna strašně vřískal. Zasekl se drápkem do látky a nemohl se dostat ven. V dobré vůli jsem mu šla pomoct a byla jsem za to do krve poškrábána, ještě teď mám na ruce malou jizvičku. Nijak mě to ale nenaštvalo, jen se mi už nechtělo jít spát. Uvařila jsem si tedy svůj ranní půllitr černého čaje a udělala palačinky. Pak jsem si se snídaní zalezla do postele a dívala se při tom na Gravity Falls. Všechno to bylo tak strašně... klidné. Nejsem schopná najít nějaké jiné slovo, které by to lépe vystihovalo. Možná se to zdá jako prkotina, to ráno jsem ale byla v pohodě jako dlouho ne.
Víc takových rán!
 


Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 2. května 2016 v 21:59 | Reagovat

Jo jo, takové rána jsou super... člověk se sám probudí v klidu do dne... Žádný budík, rychle, rychle, ať všechno stihnu.

Jinak Fantoma opery mám rozkoukaný jako film, ale rozhodně bych na něj chtěla jít do divadla...

2 Olivka Olivka | Web | 2. května 2016 v 22:24 | Reagovat

Ta krize existuje! Taky jsme si jí prošla/prochízím/odcházím.. já nevím. Přestala jsem to řešit. Spíš se snažím. Osud mi bez tak vecpe pod nos, co chce on sám.

3 stuprum stuprum | Web | 3. května 2016 v 3:17 | Reagovat

Můžeš po škole bydlet se mnou. Ty zákroky na zubech, které potřebuji provést, už fakt hraničí se zdravím. :)

4 Fredy Fredy | Web | 3. května 2016 v 8:34 | Reagovat

pěkný článek, jen tak dál  :-)

5 Jana Jana | E-mail | Web | 5. května 2016 v 12:35 | Reagovat

Takový příjemný, pohodový, článek ... :)

6 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 9. července 2016 v 11:04 | Reagovat

Ano, ano, ta krize skutečně existuje. Taky jsem si jí prošla a ještě ji zcela nevyřešila. A znám spoustu dalších lidí, co jí procházejí. Většinou tam jde právě o ten pocit, že by člověk v tomhle věku už měl mít ve všem jasno, že jeho rodiče v tom dávno jasno měli a on přitom neví pomalu ani, jak se jmenuje. Jenomže srovnatelnost předchozí generace s tou naší je jen omezená - oni nežili ve světě tolika možností a svobody. Jejich svět byl daleko nehybnější, pomalejší, jistější a víc narýsovaný než ten náš. Takže klid a nohy v teple :-) (Tak si to alespoň říkám, vždycky když to na mě přijde :-D) Chce to prostě jen čas - dvaadvacet je krásný mladý věk, na všechno máš spoustu času :-)

7 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 9. července 2016 v 11:04 | Reagovat

PS: A ty pocity, kdy si člověk může něco opravdu pomalu a v klidu vychutnat... to je skutečně k nezaplacení :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama