Tsundoku

3. října 2015 v 22:27 | Therese |  Mysl
Tsundoku.
Nedávno mi v chatu na ksichtknize přistál odkaz na toto japonské slovíčko označujícího člověka, který si kupuje knihy rychleji, než je zvládá číst. Prý jestli mi to někoho náhodou nepřipomíná. Zavrtěla jsem hlavou a šla jsem si koupit knihy, které dostanu od rodičů k svátku. Co na tom, že mi v pondělí začíná semestr a s naprostou jistotou můžu říct, že můj čas na čtení literatury dle vlastního výběru se opět drasticky sníží. Koneckonců o prázdniny jsem tu hromádku čekajících knih o něco zkrouhla.


V poslední době nejsem schopná nic dokončit.
Vždycky něco začnu kreslit, psát, zkrátka si něco rozdělám, těším se z toho a pak když jsem napůl hotová, tak si to začnu prohlížet a přemýšlet o tom a čím dál tím víc si uvědomuju, jak neuvěřitelně blbá kravina to je. A tak toho nechám. Já vím, je to smutné, vzdávám se předčasně, ale prostě mě tohle zjištění vždycky neuvěřitelně otráví a nemám chuť v tom pokračovat, když už předem vidím, jaká katastrofa to bude. A všechny ty rozdělané věci se mi tu začínají hezky kupit. Když se na ně tak dívám, nejradši bych to všechno vzala a vyhodila, ale zároveň je mi to líto. I tenhle krátký článek mi trvalo napsat několik dní.
Existuje snad na tohle taky nějaké chytré japonské slovíčko?

Po zbytek času sedím doma, snažím se nebýt lůzr a zoufale v tom selhávám. Jak jsem ale zjistila, dobré prázdniny přichází v pravidelných dvouročních cyklech, takže podle předpovědí bych si ty příští měla užít. Jen doufám, že ne celé s učebnicí v ruce, ačkoliv i tahle možnost tu je.
Občas se nade mnou ale někdo ustrnul, to se musí nechat. Po několika letech jsem se dokonce dostala na vinobraní, ochutnala burčák, koupila si balónek poníkorožce do kolekce a setkala se s některými dlouho ztracenými spolužáky z gymplu. Období vinobraní konaného v našem městě je totiž obestřeno prokletím. Každý rok jsem nemocná. Nachlazení, zánět dutin, jen jednou jedinkrát v životě jsem si doopravdy zablokovala krční páteř, tak že jsem se nemohla ani hnout a bylo to o vinobraní. Letos jsem ale přežila poměrně ve zdraví, pokud nepočítáte menší křeče v břiše způsobené tetou Irmou, která už naštěstí byla na odchodu. Ale tak, kdybych byla úplně v pořádku, nebylo by to ono, že?

Takže teď už mi nezbývá nic jiného, než se začít bát dalšího roku. Konkrétně toho akademického, protože ty zkoušky, které mě čekají, se mi ani trochu nezamlouvají a pokud dám v zimě biochemii, budu si blahopřát a dokonce se pochvalně poplácám po zádech. Jinak budu mlátit hlavou do stolu a stýskat si po krásné středoškolské chemii, přičemž budu s největší něhou vzpomínat na tak sympatickou anorganiku. Ale to předbíhám, do ledna ještě nějaký ten pátek zbývá. Zatím se musím soustředit na to, abych si zase navykla ráno brzo vstávat (třikrát do týdne od 7:30 se mi zrovna nezamlouvá), pokusila se sžít se svou novou spolubydlící a vůbec zase zajela do rutinních kolejí školy. Předně pak na ten fakt, že po mě bude někdo pořád chtít, abych něco uměla a useděla se k smrti nad učebnicemi.
Na jednu stranu se na to těším, už se jen tak bezcílně poflakuju na můj vkus dost dlouho, na druhou se zase děsím toho, jak rychle mi dojdou síly, ačkoliv teď se aspoň můžu těšit na koncert Powerwolf, poslední epizodu Life is Strange, Star Wars (i když zrovna z toho mám trochu i obavy) a pak na Vánoce (ano, patřím k těm pošukům, kteří milují vánoční atmosféru, a nestydím se za to). Až potom přijde ta hluboká a temná propast.

V návalu entuziasmu ze sledování Gilmorových děvčat, kterému jsem tyhle prázdniny záhadně propadla, jsem narazila na seznam knih, které Rory v průběhu seriálu četla nebo se o nich někdy zmínila. Ačkoliv tento seznam čítající 339 knih neplánuju zdolat celý, je to rozhodně dobrá inspirace.
A knížky se mi tu nepochybně zase začnou nebezpečně kupit, protože nebudu mít čas je číst.

 


Komentáře

1 Blanka Blanka | Web | 3. října 2015 v 22:46 | Reagovat

Taky nemám nějak čas číst :-/ A poslední dobou mám podobný problém s nedoděláváním věcí - asi špatné období ;)

2 Gura-chan Gura-chan | Web | 4. října 2015 v 10:56 | Reagovat

Eh... už mám taky slušnou sbírku knih (ať už koupených, nebo strategicky ukořistěných z vyřazených knih v knihovně) a nemám ponětí, kdy je všechny přečtu :-D Ke Gilmorkám se pravidelně vracím, podobně jako třeba k Harrymu - je to známý a uklidňující svět :)

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 21. října 2015 v 20:57 | Reagovat

Japonci by to jistě pojmenovat dokázali a vytvořili by na to speciální znak :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama